Gallon of Milk A Day czyli szybka masa na mleku


GOMAD czyli Gallon of Milk A Day to po polsku galon mleka każdego dnia. Popularna w ameryce wśród początkujących ciężarowców czy futbolistów dieta na masę. Czy można na niej zrobić konkretne podstawy czy raczej dorobić się oponki?

Mleko 2%(100g) składa się z:
Energia: 51kcal
Białko: 3,4 g
Tłuszcz: 2 g
Węglowodany: 4,9 g
Błonnik: 0 g

Galon mleka to 3,78 litra.

Policzmy więc co znajdziemy w galonie mleka:
Energia: 1928kcal
B:128,5 g
T:75,6 g
W:185,2 g

Wygląda całkiem obiecująco, prawie 2000kcal, 128,5 grama białka, to przekroczone dzienne zapotrzebowanie każdego z nas, nawet u kulturysty, który oscyluje w granicach 2-3g białka na kg masy ciała to nie jest mała liczba. Pamiętajmy też, że większość odżywek dostępnych w sklepach jest produkowana z białka serwetkowego, czyli sproszkowanej serwatki wytrąconej z mleka.

 

Białka

Kazeina to główne białko mleka stanowiące ok. 75% jego składu białkowego. Jest to dobre białko, które bardzo długo się wchłania, znajdziemy je np. w serku wiejskim czy twarogu, a także w kazeinie micelarnej odżywce stosowanej przez kulturystów i sportowców. Białko przez to, że długo się wchłania ze względu na słabą rozpuszczalność w kwasach żołądkowych, dostarcza organizmowi przez długi czas podaży aminokwasów.

Można więc przyjąć, że aminogram, czyli skład białkowy jest całkiem ok i może przynosić korzyści.

 

Tłuszcze

Dalej mamy tłuszcze, które w mleku składają się głownie z rozłożonych do postaci glicerolu i kwasów tłuszczowych, czyli tkanki tłuszczowej krowy. Nie jest to najlepsze źródło tłuszczów, ale nieźle podbija kalorie.
Jednak jest pocieszenie, ok 35% tłuszczu w mleku to kwas oleinowy a jest to tłuszcz z grupy omega – nienasycony o zdrowotnych właściwościach. Ten sam kwas oleinowy zawierają oliwki z oliwek czy tran.
Zawartość tłuszczów w mleku jest zdecydowanie na minus, ze względu na niezdrowe tłuszcze nienasycone, które gdy nie zostaną spalone w procesach metabolicznych po prostu spowodują wzrost tkanki tłuszczowej i to w bardzo szybkim tempie, ze względu na swoją strukturę. Jednak, jeśli przypomnieć o zawartości kwasu oleinowego można by przymknąć na to oko.

 

Węglowodany

Cukry/węglowodany czyli laktoza. Jest to cukier prosty, słodszy od glukozy, co niestety z miejsca powinno skreślić go z naszej listy produktów wykorzystywanych przy budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej. Jeśli jednak chodzi o budowanie masy, to sprawdzi się znakomicie, ponieważ podniesie mocno poziom insuliny po spożyciu, a to spowoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej oraz budowanie mięśniowej.

Mleko zawiera też wiele cennych składników, witamin i minerałów, co również działa na plus przy rozbudowie tkanek organizmu. Jeśli wziąć pod uwagę, że większość ssaków przez pewien okres życia rozwija się tylko i wyłącznie spożywając mleko to można pokusić się o stwierdzenie, iż jest to pokarm uniwersalny i dostarczający wszystkiego co potrzebne do wzrostu. Nie byłbym do tego jednak tak przekonany z prostego powodu, ani ja, ani ty nie jesteśmy cielętami. Jesteśmy ludźmi, którzy dawno opuścili wiek niemowlęcy i nie spożywamy nawet mleka ludzkiego, a co mówić o krowim. Należy mieć to na względzie spożywając prawie 4 litry mleka dziennie. Samo strawienie takiej ilości białego płynu jest już wyzwaniem dla układu pokarmowego, z tego względu iż aby strawić mleko trzeba je najpierw ściąć przy użyciu enzymów trawiennych.

Podsumowując uważam, iż są lepsze, smaczniejsze i efektywniejsze sposoby nabierania masy, obawiam się, że GOMAD może doprowadzić do mocnego wzrostu tkanki tłuszczowej przy umiarkowanym wzroście mięśni. Lub jak kto woli wady płynące z rozwoju otyłości przekroczą zalety nabrania masy mięśniowej. Mleko to też środek mocno uczulający i wlewanie w siebie 25 litrów mleka tygodniowo(sama ilość mnie przeraża) to autoimmunologiczne przestępstwo.
Z drugiej strony, jeśli na gwałt potrzebujesz masy ciała i jesteś gotów zalać się tłuszczem i rozstroić układ trawienny to zdecydowanie coś dla ciebie, dorzucając do tego trochę normalnych posiłków można prawdopodobnie nieźle przytyć w krótkim czasie. Za granicą się sprawdza, być może organizm poradzi sobie z tym lepiej niż myślę i na tej diecie wyrośnie nie jeden atleta.

 

Gallon of Milk A Day czyli szybka masa na mleku
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *