Kreatyna – dawkowanie i efekty


Kreatyna kiedy brać i jak dawkować, czy robić cykle czy stosować cały czas?

Kreatyna to najsilniejszy legalny suplement, jest tani, wydajny i skuteczny. Opiera się na konkretnym działaniu, nie jakiś marketingowych wymysłach czy ukrytych substancjach.

Kilka szybkich faktów na temat kreatyny i jej działania:

  • kreatyna jest bardzo szybko przyswajana przez organizm,
  • kreatyna pomoże ci zwiększyć siłę mięśni
  • kreatyna wspiera budowanie masy mięśniowej
  • kreatyna chroni komórki mózgowe
  • kreatyna jest dobra zarówno przy zwiększaniu masy jak i przy odchudzaniu
  • kreatyna jest bezpieczna w stosowaniu dla cukrzyków

Powiem ze swojej strony, że uważam to za najbardziej ekonomiczny pod względem cena-efekty produkt na rynku. Kreatynę monohydrat, która jest najskuteczniejsza przy nabieraniu masy, lub stack kreatynowy możemy kupić za naprawdę niewielkie pieniądze rzędu 30-50zł, gdzie opakowanie wystarczy nam na przynajmniej miesiąc stosowania.

 

Jak więc stosować kreatynę?

Utarło się, iż kreatynę stosuje się w cyklach, właściwie nie jestem w stanie powiedzieć dlaczego, ale chyba wielu myliło kreatynę ze sterydami, w których rozpisuje się cykle dawkowania. Być może niektórzy uważają też, że istnieje wysycenie receptorów przy stosowaniu kreatyny, nie wiem niestety jakich receptorów?

Dlatego z braku dowodów, a także za poparciem tego iż kreatynę wytwarza nasz organizm naturalnie lub możemy ją dostarczać z pożywienia(np. mięso wołowe) jestem zwolennikiem stosowania kreatyny przez tak długi czas jaki jest nam potrzebny. Robisz masę przez 5 miesięcy? Wal kreatynę przez 5 miesięcy.

W jakich porach brać kreatynę i w jakich dawkach?
Kreatynę najlepiej stosować w dawcę 5g. Nie bierz więcej niż 5 za jednym razem bo i tak prawdopodobnie nie wykorzysta tego twój organizm, a jedynie nabawisz się problemów z żołądkiem. Jeśli musisz wziąć 10g, rozbij to na 2 dawki.

Oto jak ja stosuję kreatynę:
1 tydzień(okres ładowania): 20g kreatyny(4 razy dziennie po 5g)
2+ tydzień: 5-10g kreatyny dziennie

O jakiej porze wziąć dawkę?
Sporo osób mówi, aby kreatynę brać na czczo, jednak nie ma żadnych badań twierdzących iż branie jej na czczo wspomaga jej przyswajanie czy cokolwiek innego. Ja uważam, że lepiej nie ładować prochu na pusty żołądek i najlepiej brać ją z posiłkiem. Kreatyna utrzymuje się w mięśniach długi czas, więc nie powinno być różnicy czy bierzesz ją rano, wieczorem czy po/przed treningiem. Za to warto brać ją ze źródłem prostych węglowodanów np. zamiast mieszać z wodą to wybrać sok owocowy. Ma to wpływ na transport kreatyny do włókien mięśniowych. Twój organizm w razie wysiłku upomni się o nią tam gdzie została zmagazynowana.

W mojej opinii najlepiej kreatynę stosować tak:
DNI NIETRENINGOWE:
5g z rana razem ze śniadaniem

DNI TRENINGOWE:
5g przed i 5g po treningu
(ok. 15-30 min przed i po, tak zazwyczaj zalecają producenci)

Warto wiedzieć, ze zbyt duże spożycie kreatyny może prowadzić do uszkodzenia nerek, tak więc, nie warto przesadzać z dawkami, bo po kilkunastu dniach stosowania w.w dawek, organizm i tak ma wystarczająco kreatyny do wszystkich procesów, więc ładowanie kolejnych dawek ponad normę nie przyniesie żadnego pozytywnego efektu.

Kreatyna – dawkowanie i efekty
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *