Co jeść na kolacje gdy się odchudzamy? 3


Co powinniśmy spożywać na kolację jeśli jesteśmy na diecie i chcemy zgubić zbędne kilogramy. Tutaj odpowiem prosto, zwięźle i rzeczowo.

Wiele osób jest w błędzie sądząc, że nie powinno się wcale jeść kolacji. Nawet podczas odchudzania powinniśmy spożyć posiłek pod koniec dnia, który pozwoli naszemu ciału zregenerować się i dostarczyć niezbędnych substancji do odbudowy mięśni czy produkcji hormonów, w tym także tych odpowiedzialnych za utratę tkanki tłuszczowej.

 

Godzina ma znaczenie

Najważniejsza jest pora naszej kolacji, czy jemy ją na 30 minut przed snem czy może 2 godziny. Jest to istotne ze względu na wykonywane czynności. Prawdopodobnie jedząc 2 godziny przed snem zdążymy się jeszcze umyć, posprzątać, przygotować coś na jutro, tym samym spalimy tych kilka kalorii więcej, a nasz organizm pobudzony glukozą będzie ją przekształcał w energię.
Jeśli jemy już praktycznie w łóżku to musimy pamiętać o tym, że nie mamy już szans spalić zbędnych kalorii, i podnosząc wyraźnie poziom glukozy poprzez wysokie spożycie węglowodanów prawdopodobnie możemy zatrzymać proces spalania tłuszczu.

Tak więc jedząc 2-3h przed snem możemy pozwolić sobie na posiłek złożony z białka, tłuszczy i niewielkiej ilości węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, np. kasza, warzywa czy ryż dziki. Unikać należy produktów pszennych, piwa, słodyczy itp.

A jeśli nasza kolacja jest tuż przed pójściem do łóżka wtedy powinniśmy wybrać produkty bogate w białko i zdrowe tłuszcze, a bardzo ubogie w węglowodany. Przykładowo twaróg czy łosoś będą świetnym wyborem.

 

Przykładowe kolacje

Na 2-3 godziny przed snem:
150g pieczonego filetu z łososia
200g brokułów gotowanych na parze
40g ryżu dzikiego

Białko: 41,8g  Tłuszcze: 21,6g  Węglowodany: 40,4g Kalorie: 499 kcal

Na 30-60 minut przed snem:

200g Twaróg półtłusty
40g Masło orzechowe 90+%

Białko: 47,8 g Tłuszcze: 29,4 g Węglowodany: 13 g Kalorie: 507 kcal

Oczywiście możesz zmodyfikować te przykłady wg uznania, tak aby mieściły się one w twoim dziennym bilansie kalorycznym.

 

 

Co jeść na kolacje gdy się odchudzamy?
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 komentarzy do “Co jeść na kolacje gdy się odchudzamy?

  • Tucznik

    Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (IG) na 2-3 godziny przed snem, to wg mnie kiepski pomysł. Jeśli już, to dużo lepiej zjeść te o wysokim IG. Już tłumaczę. Pokarmy o niskim IG powoli i przez długi czas podnoszą poziom cukru we krwi, co powoduje, że organizm przez długi czas wydziela insulinę. Jeśli wydzielana jest insulina, to nie wydziela się hormon wzrostu (GH) – jego największa produkcja przypada na okres snu. Tym samy niskie IG przez wiele godzin hamuje wydzielanie GH – nawet jeśli już śpimy. Lepiej zjeść coś co gwałtownie podnosi cukier we krwi i jednocześnie powoduje duży zastrzyk insuliny, która szybko czyści krwiobieg z cukru i sama znika z krwiobiegu, a tym samym pozwala organizmowi na produkcję GH.

  • waniliowa_mysz

    Ponad 500 kcal na kolację tuż przed snem?! I to ma być „lekki posiłek”? Matko jedyna, to ja się staram jak mogę, żeby kolacja na trzy godziny przed położeniem się do łóżka nie przekroczyła 300 kcal, a tu takie porady…