Sauna

Ile kalorii spala sauna? Kalorie spalane w saunie


Panuje wszechobecny pogląd, że sauna ma właściwości odchudzające. W samej saunie często można spotkać otyłych panów i panie, siedzących tam z nadzieją na spalenie tkanki tłuszczowej. Czy to jednak prawda? Ile można kalorii można spalić w saunie?

Sauna spala dużo kalorii – mit

Po pierwsze trzeba zrozumieć co spala kalorie. Kalorie to energia, energia to praca, praca to wysiłek. Tak więc bez wysiłku nie ma pracy, bez pracy nie ma zużytej energii, bez straconej energii nie ma potrzeby spalania kalorii w celu jej uzyskania.

Praca jaką wykonujesz w saunie to… siedzenie. Czy podczas siedzenia w domu spodziewasz się nadzwyczajnie zwiększonego popytu na kalorie? To oczywiste. Sauna niewiele się różni od tej aktywności. To po prostu siedzenie w wysokiej temperaturze. Jest to jak najbardziej większy wysiłek niż siedzenie w temperaturze pokojowej, jednak w grę wchodzi tu tylko dodatkowo utrzymanie temperatury ciała na stałym poziomie, nic więcej. Aby to zrobić organizm poci się. To jedyna praca jaką wykonuje.

 

Ile kalorii spalamy w saunie?

Zgodnie z badaniami dotyczącymi wpływu wysokiej temperatury na metabolizm, można powiedzieć, że jak najbardziej wzrost ciepła otoczenia idzie w parze ze wzrostem tempa metabolizmu.

Wzrost temperatury otoczenia podczas wysiłku o 15 stopni (z 22 na 37) Celsjusza powodował przyrost tempa metabolizmu o 10-13%. Pokusić się można o próbę przełożenia tego na temperaturę sauny.
Załóżmy, że temperatura bazowa to 20 °C , temperatura w najgorętszej saunie to 90°C. Zakładam też, że ktoś z korzystających będzie przebywał tam łącznie 30 minut.
15°C = 13% wzrostu
90°C – 20°C = 70°C
70°C = ok. 60% wzrostu

Zdaję sobie sprawę jak naciągane są szacunki, i jak wiele jest innych czynników, dlatego pozwolę sobie zaokrąglić to do wzrostu 100%, ba nawet 200%.

30 minut siedzenia spala około 30-40 kcal. Tak więc wystarczy pomnożyć to przez nasz współczynnik temperatury.

35 kcal + (35 kcal * 60%) = 56 kcal

35 kcal + (35 kcal * 100%) = 70 kcal

35 kcal + (35 kcal * 200%) = 105 kcal

Nawet przy najlepszych szacunkach na jakie możemy sobie pozwolić wyraźnie widać, że sauna nie spala dużej ilości kalorii. Co innego bieganie w saunie 🙂

 

Co w takim razie z sauną?

Sauna to świetna opcja na regenerację organizmu, na relaks, czy wzmocnienie zdrowia.

Więcej o korzyściach sauny:
Sauna – właściwości zdrowotne, korzyści

A jeśli zależy nam na spaleniu kalorii, albo podkręceniu metabolizmu to zdecydowanie polecałbym połączenie sauna + zimne prysznice / grota śnieżna. Ciepło – zimno, to duży szok dla organizmu.

Pobyt w grocie śnieżnej spala również więcej kalorii, ze względu na potrzebę ogrzania organizmu, oczywiście musi być odpowiednio długi. Jednak moim faworytem jest zimna woda w basenie i pływanie. Nic tak nie wysysa z nas energii jak to połączenie. Po takim wysiłku można zajrzeć do sauny.

Sprawdzi się to o wiele lepiej niż sama sauna.

 

Referencje:
http://jap.physiology.org/content/18/1/65.long
http://www.health.harvard.edu/press_releases/sauna_health_benefits

Ile kalorii spala sauna? Kalorie spalane w saunie
Oceń wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *