Czy szybka dieta oczyszczająca pomoże Ci skutecznie schudnąć?

 

Bardzo często pierwszym krokiem osób rozpoczynających starania o szczupłą sylwetkę jest dieta oczyszczająca, która wydaje się być tania i dostępna dla każdego. Wśród najczęściej stosowanych można wymienić głodówkę, dietę sokową, dietę zupową, czy owocowo-warzywną. Wszystkie charakteryzuje niska kaloryczność, krótki czas stosowania i obiecane szybkie osiągnięcie celu, czyli spadek wagi. Jednak czy warto rozpoczynać tego rodzaju dietę po to żeby schudnąć i czy efekt takiego odchudzania będzie trwały?

Na czym polega dieta oczyszczająca?

Dieta oczyszczająca trwa zazwyczaj od 3 do 5 dni, chociaż możliwe jest jej stosowanie zarówno w krótszym jak i dłuższym okresie. Wiąże się ona z wieloma restrykcjami dotyczącymi spożywanych pokarmów. W tym czasie należy zrezygnować z palenia papierosów oraz picia alkoholu, kawy i herbaty. Zabronione jest spożywanie mięsa i nabiału. Na czas diety trzeba zrezygnować ze smażonych potraw, a także żywności wysoko przetworzonej, w tym słodyczy i fast foodów. W zależności od wybranego wariantu diety wskazane jest spożywanie soków lub zup ze świeżych warzyw i owoców, np. marchewki, selera, buraka, kiszonej kapusty, czy jabłek. Natomiast podczas głodówki dozwolone jest jedynie dostarczanie płynów w postaci wody oraz naparów z ziół, np. mięty albo pokrzywy. Bez względu na wybrany rodzaj diety oczyszczającej każdego dnia należy wypić co najmniej 2 litry wody. Dobrym nawykiem, wartym stosowania nie tylko w czasie detoksu, jest wypicie szklanki wody z cytryną zaraz po przebudzeniu. Taki napój nie tylko wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, ale również nawadnia i dodaje energii na początek dnia.

Czy detoks pomaga w odchudzaniu?

Szybka dieta oczyszczająca może przynieść korzyści w postaci poprawy samopoczucia i motywacji do dalszych starań o wymarzoną sylwetkę. Nie przyniesie jednak trwałych efektów w postaci utraty masy ciała. Wręcz przeciwnie, kilkudniowa głodówka może wywołać wilczy apetyt i spowodować, że po jej zakończeniu zjesz znacznie więcej, chcąc nadrobić przede wszystkim deficyt kaloryczny, jak również braki w dostarczanych składnikach pokarmowych. W ten sposób zamiast utraty kilku kilogramów zyskasz efekt jojo i zniechęcisz się do dalszej pracy nad swoją formą.

Co zamiast diety oczyszczającej?

Jeśli zależy Ci na trwałej zmianie, zamiast iść na skróty, zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę. Regularne spożywanie posiłków, dostarczanie organizmowi niezbędnych składników pokarmowych, witamin i minerałów oraz wytrwałość są przepisem na osiągnięcie Twojego celu. Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie posiłków, skorzystaj z cateringu Burak Dieta. Sprawdzona dieta przyniesie znacznie lepszy skutek niż jakakolwiek głodówka, w szczególności jeśli połączysz ją z aktywnością fizyczną.

Szybkie diety odchudzające nie są zdrowym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Jedynie pełnowartościowa dieta i sport zapewnią Ci efekty, z których będziesz się cieszyć przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *