Jak być fit?

W ostatnich latach bycie fit stało się modne. Możemy to dostrzec w mediach społecznościowych, gdzie znajdziemy wiele profili promujących zdrowy tryb życia. 

Zdjęcia ukazujące umięśnioną sylwetkę, czy fit posiłki zachęcają coraz większą grupę ludzi do tego, żeby zacząć ćwiczyć i lepiej się odżywiać. 

W końcu wielu z nas chciałoby mieć figurę jak fit influencerzy.

Jak w zasadzie być fit?


Bycie fit to inaczej dążenie do osiągnięcia życiowej formy. Żeby to osiągnąć, konieczna będzie zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna. 

Pamiętajmy też, że bycie fit nie kończy się w momencie, w którym osiągniemy wymarzoną sylwetkę. 

Powinniśmy to traktować jako styl życia. Pierwszą zmianą, którą musimy wprowadzić jest zdrowa dieta. 

Aby być fit na pewno pomoże Ci liczenie kalorii! Oczywiście będzie to pomocne w dążeniu do wymarzonej sylwetki, jednak nie jest to konieczne. Zmiany powinniśmy wprowadzać powoli. 

Na początku zacznijmy od ograniczenia wysokokalorycznych potraw i przekąsek, takich jak fast-foody, słodycze, słodkie napoje i słone przekąski. Zawierają one sporo kalorii w małej porcji. 

Zamiast tego możemy sięgnąć po zdrowsze zamienniki naszych ulubionych potraw. W internecie znajdziemy wiele przepisów na fit potrawy i przekąski. 

Pamiętajmy także o spożywaniu dziennie pięciu różnych owoców i warzyw. 

W ten sposób dostarczymy do organizmu niezbędne witaminy i minerały. Ważne jest też to, że raz na jakiś czas możemy sobie pozwolić na coś niezdrowego. 

Nie powinniśmy mieć wyrzutów sumienia przez to, że zjedliśmy kawałek tortu, placka bądź fast-foody raz czy dwa w tygodniu. 

Taki zastrzyk energii z pewnością poprawi jakość przyszłego treningu. Jeśli liczymy kalorie, to sprawa jest nieco prostsza. 

Kiedy zjemy coś niezdrowego, to wliczamy to do spożytych kalorii. Ważne jest to, żeby nie przekraczać dziennego zapotrzebowania. Spowoduję to gromadzenie się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Do obliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego możemy użyć kalkulatora BMR, dzięki niemu dowiemy się ile powinniśmy zjadać kalorii w ciągu dnia lub kiedy będziemy na deficycie kalorycznym, aby schudnąć.

 

Aktywność fizyczna zbliży Cię do bycia fitKolejnym aspektem w byciu fit jest aktywność fizyczna. Treningi powinniśmy dostosować do naszego celu. Jeśli chcemy schudnąć, to 3-4 razy w tygodniu możemy ćwiczyć siłowo. 

Powinniśmy wykonywać ćwiczenia wielostawowe, czyli te angażujące do pracy wiele grup mięśniowych. Możemy ćwiczyć zarówno na siłowni, jak i w domu z wykorzystaniem masy własnego ciała. 

W dni nie treningowe możemy wykonywać cardio lub interwały. W ten sposób spalimy więcej kalorii, co przełoży się na szybsze odchudzanie. Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli naszym celem jest budowanie masy mięśniowej. 

Trening na masę możemy wykonywać na kilka sposobów. Możemy ćwiczyć kalistenikę, czyli ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała. Inną opcją są treningi siłowe z ciężarami. Tutaj możemy wykonywać treningi całego ciała bądź split

W pierwszym wypadku ćwiczymy 3-4 razy w tygodniu i na jednej sesji ćwiczymy wszystkie partie mięśniowe. Trening split polega na tym, że na jednym treningu łączymy ćwiczenia, które angażują do pracy maksymalnie 3 grupy mięśniowe. 

Dzięki tej metodzie możemy ćwiczyć codziennie inne partie mięśniowe. Trening ten jest przeznaczony dla osób z co najmniej półrocznym stażem treningowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *