Jakie badania ginekologiczne warto wykonywać regularnie?

Regularne badania ginekologiczne są niezwykle ważne i nie powinny być lekceważone. Pozwalają bowiem na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości np. zmian w narządach rodnych, nowotworów czy też problemów z płodnością. Sprawdź, jakie badania ginekologiczne warto wykonywać zgodnie z zalecaną przez lekarzy częstotliwością.

Cytologia

Cytologia jest niezwykle istotnym badaniem ginekologicznym, dzięki któremu możliwe jest wykrycie zmian w komórkach szyjki macicy. Polega na pobraniu próbki tkanki w trakcie badania ginekologicznego. Zaleca się regularne wykonywanie cytologii dla kobiet powyżej 21. roku życia lub po rozpoczęciu współżycia seksualnego. W większości przypadków badanie powinno być wykonywane co 3 lata, jednak dla niektórych grup ryzyka może być wymagane częstsze badanie. Ponadto ginekolog receptę online na antykoncepcję hormonalną często wystawia tylko w przypadku przedstawienia corocznych badań cytologicznych.

USG dopochwowe

USG dopochwowe to bezpieczne i bezbolesne badanie diagnostyczne, które polega na wprowadzeniu sondy ultrasonograficznej do pochwy. Jest szczególnie przydatne w diagnostyce schorzeń ginekologicznych, problemów hormonalnych i płodności. Zaleca się profilaktyczne wykonywanie USG dopochwowego raz w roku. Hormonalna antykoncepcja online i przepisywana w tradycyjny sposób jest jednym ze wskazań do szczególnej dbałości o regularność przeprowadzania USG dopochwowego.

USG piersi

USG piersi to nieinwazyjne badanie, które umożliwia wczesne wykrycie zmian nowotworowych i innych nieprawidłowości. Jest szczególnie ważne dla kobiet w wieku powyżej 40 lat, ponieważ w tym okresie ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych jest wyższe. Ponadto zaleca się regularne wykonywanie USG piersi w przypadku historii chorób nowotworowych piersi w rodzinie. To badanie warto wpisać do kalendarza także w sytuacji, gdy stosowana jest antykoncepcja na receptę online lub przepisywaną przez ginekologa w gabinecie.

Mammografia

Regularnie wykonywana mammografia pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych w piersiach. Specjaliści zalecają przeprowadzanie tego badania diagnostycznego po raz pierwszy w wieku od 40 do 50 lat. Dotyczy to zwłaszcza kobiet korzystających z e-recepty na tabletki antykoncepcyjne, stosujących inne rodzaje antykoncepcji hormonalnej i obciążonych genetycznie ryzykiem wystąpienia raka piersi. Mammografia do 50. roku życia może być wykonywana co 2 lata, w późniejszych latach warto natomiast przeprowadzać to badanie co roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *