MRI Warszawa

Zalety, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym często wykorzystywanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego organizmu albo jego ustalonej części pod kątem zapalenia, uszkodzenia czy procesów nowotworowych. Badany w trakcie badania leży nieruchomo w ciasnym tunelu automatu. Kiedy wypada zrobić badanie, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się zwykle USG i RTG, uzupełniająco także rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie te badania mają wiele zalet ale i ograniczeń. Stąd tak ważne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, podwyższając szanse na właściwą rozpoznanie a później efektywne terapie.

Ogromnym pozytywem badania MRI może być uzyskanie dokładnych widoków z racji między innymi wykorzystania kontrastów i oglądania ciała pod wieloma wymiarami. Nowoczesne urządzenia pozwalają analizować całe ciało, ale też jego konkretne części. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście multinarządowa diagnostyka sprawdza się w wykrywaniu zmian nowotworowych, przerzutów ale i analizie wielonarządowych urazów, nazywaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.

Obok mnóstwa przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ten sposób posiada także wady. Przede wszystkim może być to, że MRI jest badaniem statycznym, pacjent musi leżeć w jego trakcie spokojnie co problematyzuje przeprowadzenie badania dynamicznego jakże istotnego przy urazach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie https://rezonans-warszawa.pl/ MRI w Polsce stale czeka się dość długo. Prędzej osiągalne są RTG czy USG. Istnieje możliwość wykonania rezonansu odpłatnie, koszt jednak to często kilkaset złotych za określony obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje negatywnie na organizm, aczkolwiek wyłączeni z tej metody są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są różne alergie.

Wskazania do rezonansu

Po wykorzystaniu dostępnych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje chorego na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, jamy brzusznej bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem bywa wykrywanie schorzeń układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne albo zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa może okazać się pomocny w diagnostyce schorzeń całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po dokonaniu wywiadu.
Na samo badanie trzeba zgłosić się w luxnym ubraniu bez metalowych elementów, nie wnosić kluczy, biżuterii, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, okazać dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), stawić się na rezonans magnetyczny warszawa na czczo, bez make-up, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby odstawienia stale zażywanych leków.

Jak działa MRI?

Podczas rezonansu pacjent zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza silne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, następnie wytwarza fale radiowe które po drodze znajdują na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer znajduje informacje o budowie organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Większe ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości od pacjenta, ale w nagrodę pokazuje precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być przeprowadzany bez limitów, jedynie nieść może ryzyko dla osób z rozrusznikiem serca bądź różnymi metalowymi elementami w organizmie, jakie stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Dlatego bardzo istotny jest wywiad i przekazywanie autentycznych odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem albo zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *